ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგური არის მდინარე ბახვისწყალზე დაგეგმილი, მცირე ზომის ჰიდროელექტროსადგურის  პროექტი, რომელიც გზშ-ს ნებართვის ეტაპზეა. მისი დადგმული სიმძლავრე არის 10.9 მეგავატი, წლიური გამომუშავება კი შეადგენს 43.1 მილიონ კილოვატსაათს. აღნიშნული გამომუშავება ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის და მასში შემავალი  სოფლების წლიური მოხმარების 60%-ია, ხოლო, რაც შეეხება ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტს და მის სოფლებს, ბახვი 1 ჰესის წლიური გამომუშავება, 2.5-ჯერ აღემატება მის წლიურ მოხმარებას. განსახორციელებელი პროექტი მოქცეულია ჩოხატაურის და  ოზურგეთის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიებზე. კურორტ ბახმაროსა და ჰესის სათავე ნაგებობას შორის სიმაღლეთა სხვაობა შეადგენს 140-200 მეტრს, რაც, სრულიად გამორიცხავს კურორტის შესაძლო დატბორვასთან დაკავშირებულ რაიმე სახის საფრთხეს.
კავკასიის განახლებადი ენერგიის ჰოლდინგი CCEH, ბახვი 1 ჰესის პროექტის ფარგლებში, წარმოდგენილია  ინვესტორის სტატუსით. ბახვი 1 ჰესის პროექტის  განვითარებისა და განხორციელების მიზნით,  CCEH -მა 2020 წლის 20 იანვარს დააფუძნა C-C-E-H HYDRO VI LLC.
ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის საპროექტო ტერიტორია ჩოხატაურიდან 20 კილომეტრში (პირდაპირი მანძილი) და ოზურგეთიდან 25 კილომეტრში (პირდაპირი მანძილი) მდებარეობს. კურორტ ბახმაროს ცენტრიდან (ბაზრისუბანი) ჰესის სათავე ნაგებობამდე პირდაპირი მანძილია 3.5 კილომეტრია, ხოლო, ჰესის შენობამდე ეს მანძილი შეადგენს 6.7 კილომეტრს. სოფელი უკანავადან ჰესის შენობა დაცილებულია   8 კილომეტრის მანძილით.
დაინტერესებული მხარეების რეკომენდაციის საფუძველზე, კომპანია სი-სი-ი-ეიჩ ჰაიდრო VI-ის მენეჯმენტის გადაწყვეტილებით, ჰიდროელექტროსადგურის ინფრასტრუქტურა სრულად გატანილია კურორტ ბახმაროს რეკრეაციული ზონის საზღვრებს გარეთ.
კომპანია სი-სი-ი-ეიჩ ჰაიდრო VI-ის ბახვი1 ჰესის პროექტზე დაახლოებით 61 მილიონი ლარის ინვესტიცია აქვს განსაზღვრული.
პროექტის განხორციელების შემთხვევაში, 25 წლის განმავლობაში კომპანიის მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტში ქონების გადასახადის სახით შეტანილი იქნება დაახლოებით 10 მლნ. ლარი, რასაც ასევე დაემატება კორპორაციული გადასახადი 10.5 მლნ. ლარის ოდენობით. თანხა გადანაწილდება ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტში. აღნიშნულ თანხას ადგილობრივი მთავრობა მიმართავს მოსახლეობის საჭიროებებზე, ინფრასტრუქტურულ პროექტებსა თუ ჯანდაცვაზე. აღსანიშნავია, რომ კომპანია ვალდებულებია მხოლოდ დროულად გადაიხადოს გადასახადი ბიუჯეტში, მის მიზნობრივ გადანაწილებაზე მას საკანონმდებლო პასუხისმგებლობა არ აკისრია.
1) კომპანია მზად არის გამოხატოს კეთილი ნება და ადგილობრივი მოსახლეობის საჭიროებებიდან გამომდინარე, მათი ყოფის გაუმჯობესების მიზნით, განიხილოს დამატებითი მცირე სოციალური პროექტები მის ხელთ არსებული ბიუჯეტისა და შესაძლებლობების მიხედვით.
2) მშენებლობის ეტაპზე, მშენებლობის პარამეტრების გათვალისწინებით, იგეგმება შესაბამისი კვალიფიკაციის მქონე ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმება;
3) კომპანია მუშაობს საკანონდებლო ინციატივაზე, რათა გრძელვადიან პერსპექტივაში პროექტის მხრიდან პირდაპირი ზემოქმედების ქვეშ მოქცეული სოფლები დაფინანსდნენ ქონების გადასახადის გადანაწილების შედეგად თანხების გარკვეული ოდენობით.
4) აქვე უნდა აღვნიშნოთ ის სარგებელი, რასაც ადგილობრივი მაცხოვრებლები მიიღებენ ბახვი 1 ჰესის ექსპლუატაციაში შესვლისას: ჰესი თავისთავად გახდება მეტად საიმედო და უწყვეტი ელექტროენერგიის მიწოდების გარანტი რეგიონის მოსახლეობისათვის. მაგალითად, თუ რეგიონს სისტემიდან შეუწყდება ელექტროენერგიის მიწოდება (გამანაწილებელი ქსელის გარე ფაქტორებიდან გამომდინარე), რეგიონში არსებული ჰესი უზრუნველყოფს ელექტროენერგიის ფიზიკური მიწოდების უწყვეტობას;
5) გარდა ელექტროენერგიის უწყვეტად მიწოდების შესაძლებლობისა, ბახვი 1 ჰესის მოქმედება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს რეგიონისთვის ელექტროენერგიის მიწოდების ხარისხსაც, რაც ხშირ შემთხვევაში გამოწვეულია არათანაბარი დატვირთვებით და მიწოდების არაპროპორციულობით, რაც ძაბვისა და სიხშირის ვარდნის მიზეზია;
6) უწყვეტი და ხარისხიანი ელექტროენერგიით მომარაგება თავის მხრივ დამატებით შესაძლებლობებს შექმნის რეგიონში ახალი მოხმარების ობიექტების მიერთებისთვის ან/და წარმოების განვითარებისთვის;
7) კომპანია სი-სი-ი-ეიჩ ჰაიდრო VI ბახვი 1 ჰესის პროექტის ფარგლებში ამ ეტაპისათვის გეგმავს სამშენებლო პერიმეტრში არსებული გზების 18 კილომეტრიანი მონაკვეთის გაუმჯობესებას და ახალი გზის მშენებლობას, რომლის სიგრძეც იქნება 2.5 კილომეტრი.
გენერაციის ობიექტების დეცენტრალიზებული და რეგიონალური განვითარება ქვეყნის წარმატებული განვითარების საწინდარია, ვინაიდან ზრდის ხელმისაწვდომობას ხარისხიან ელექტრომომარაგებაზე, რითაც აძლიერებს ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებს. ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის მიერ გამომუშავებულ ელექტროენერგია, დამკვიდრებული პრაქტიკიდან გამომდინარე, მიეწოდება ქსელს. თუმცა, ტექნიკური თვალსაზრისით, ჰესის მშენებლობა საშუალებას მისცემს ადგილობრივ ქსელს გახდეს მეტად საიმედო და უწყვეტი ელექტროენერგიის მიწოდების გარანტი რეგიონისათვის, უზრუნველყოფს რა ელექტროენერგიის ფიზიკური მიწოდების უწყვეტობას, ცენტრალური სისტემიდან ელექტროენერგიის მიწოდების მოულოდნელი შეწყვეტის შემთხვევაში. გარდა ამისა, ის მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს რეგიონისათვის ელექტროენერგიის მიწოდების ხარისხს, რაც ხშირ შემთხვევაში გამოწვეულია რეგიონის არათანაბარი დატვირთვებისა და მიწოდების არაპროპორციულობით და ხშირად ხდება ძაბვისა და სიხშირის ვარდნის მიზეზი. აქვე უნდა ითქვას, რომ უწყვეტი და ხარისხიანი   ელექტროენერგიით მომარაგება თავის მხრივ დამატებით შესაძლებლობებს შექმნის რეგიონში ახალი მოხმარების ობიექტების მიერთებისთვის ან/და წარმოების განვითარებისთვის.
საქართველოში 10 ე.წ. დეფიციტური თვე გვაქვს ივლისიდან აპრილის ჩათვლით. მოცემული დროის მონაკვეთში ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის საპროექტო გამომუშავება წლიური გამომუშავების 68%-ის ტოლია, რაც 34 მილიონი კილოვატსაათს შეადგენს. მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანამ ისარგებლოს არსებული პოტენციალით და ჰიდრორესურსების უკეთ ათვისების ხარჯზე მოახდინოს გენერაციის დეფიციტის აღმოფხვრა და ენერგომატარებლებზე იმპორტ დამოკიდებულების მნიშვნელოვანი შემცირება.
ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის სარეალიზაციო ფასის განსაზღვრა დღეს ნაადრევია, თუმცა შეგვიძლია ვისაუბროთ საშუალო შეწონილ ტარიფზე, რაც ერთ კილოვატსაათზე 4-4.5 აშშ ცენტია.
ბახვი 1 ჰესის პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკურ დასაბუთება მოამზადა საერთაშორისო გამოცდილების მქონე ევროპულმა საკონსულტაციო კომპანიამ „აფრი". კომპანია 1895 წლიდან არსებობს და მსოფლიო ლიდერია ინჟინერიის, დიზაინისა და საკონსულტაციო მომსახურების სფეროში.  „აფრი"  აერთიანებს ინფრასტრუქტურის, მრეწველობის, ენერგეტიკისა და ციფრული საკითხების მიმართულებით მომუშავე 16 000 ექსპერტს მსოფლიოს 40 ქვეყანაში. www.afry.com.en www.afry.com.en
კომპანია სი-სი-ი-ეიჩ ჰაიდრო VI საქმიანობას ახორციელებს საქართველოს კანონმდებლობისა და რეგულაციების შესაბამისად, ასევე, IFC -ისა და EIB-ს გარემოსდაცვითი და სოციალური საკითხების მართვის სტანდარტების სრული დაცვით. კომპანიას შექმნილი აქვს დამოუკიდებელი გარემოსდაცვითი და სოციალური საკითხების მართვის სისტემა და ყოველ ჯერზე უზრუნველყოფს აღნიშნული სისტემით განსაზღვრული წესების დაცვას, რაც გულისხმობს არა მარტო ადგილობრივი კანონმდებლობის შესაბამისი კვლევების ჩატარებას და განხორციელებას ადგილზე, აგრეთვე, საერთაშორისო და ადგილობრივი მაღალი კვალიფიკაციის ექსპერტების მოწვევას და მათ მიერ კონკრეტული კვლევების განხორციელებას. ეს სტანდარტები არის გზამკვლევი კომპანიისათვის თუ რა ტიპის კვლევები და შემარბილებელი ღონისძიებები უნდა გატარდეს გარემოსა და ადამიანებზე ზემოქმედების მინიმუმამდე დაყვანის მიზნით. ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია დაცულ სახეობებზე ზრუნვა. დაცულ სახეობებში იგულისხმება როგორც საქართველოს წითელი ნუსხის სახეობები, ასევე ბუნების კონსერვაციის საერთაშორისო კავშირის - IUCN (International Union for Conservation of Nature) მიერ დაცული სახეობები.
საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანიის SLR-ის ბრიტანეთის ოფისმა ბახვი 1 ჰესის პროექტისთვის ბიომრავალფეროვნების კვლევა განახორციელა, რომლის შედეგად განისაზღვრა ბიომრავალფეროვნების სამოქმედო გეგმა, რომელშიც წარმოდგენილია შესაბამისი შემარბილებელი ღონისძიებები.
კომპანიამ ბახვი 1 ჰესისთვის კლიმატის ცვლილების რისკის და ასევე კუმულაციური ზეგავლენის შეფასებების შესახებ კვლევები 25 წლიანი საერთაშორისო გამოცდილების მქონე ექსპერტს და ფრანგული საკონსულტაციო კომპანიის AlpaGe-ს დამფუძნებელს, პიერ ბიდერმანს დაუკვეთა.
რრაც შეეხება საქართველოს კანონმდებლობით მოთხოვნილ სკოპინგისა და გზშ-ს ანგარიშების მომზადებას, მასზე საკონსულტაციო კომპანია შპს გამა კონსალტინგმა იმუშავა.
ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის პროექტი თავისი მასშტაბიდან გამომდინარე კურორტ ბახმაროს კლიმატზე გავლენას არ და ვერ იქონიებს.
მშენებლობის პერიოდში ხმაურის გავრცელების კუთხით, იმ შემთხვევაშიც თუ ყველა არსებული დანადგარი ერთობლივად ამუშავდება, წარმოქმნილი ხმაურის დონე არ გადააჭარბებს „საცხოვრებელი სახლებისა და საზოგადოებრივი/საჯარო დაწესებულებების შენობების სათავსებში და ტერიტორიებზე აკუსტიკური ხმაურის ნორმების შესახებ" საქართველოს მთავრობის 2017 წლის 15 აგვისტოს N398 დადგენილებით დამტკიცებული ტექნიკური რეგლამენტით განსაზღვრულ დონეებს. ასევე ტერიტორიებზე არსებული მცენარეული საფარი, მინიმუმ 15-20 დეციბელით შეამცირებს ხმაურის გავრცელების დონეებს. შესაბამისად ჩადრეკილის დასახლებასთან გვექნება არაუმეტეს 25 დეციბელისა, ხოლო საკურორტო ზონის საზღვარზე არაუმეტეს 16 დეციბელისა. (ნორმა დღის საათებისთვის შეადგენს 45 დბა-ს, ხოლო ღამის საათებისათვის 40 დბა-ს). თუ გავითვალისწინებთ, რომ სამუშაოები შესრულდება მხოლოდ დღის საათებში, ხმაურის გავრცელებასთან დაკავშირებით ნეგატიური ზემოქმედების რისკი პრაქტიკულად არ არსებობს.
რაც შეეხება მშენებლობის პროცესში ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების საკითხს, არსებული კვლევა აჩვენებს, რომ მშენებლობის რეჟიმში ჰაერის ხარისხის გაუარესებას ადგილი არ ექნება. ტრანსპორტის გადაადგილებით გამოწვეული დისკომფორტიც მინიმუმამდე არის დაყვანილი. პროექტის მიხედვით, გათვალისწინებულია მისასვლელი გზების მოწყობა, როგორც ქვედა მხრიდან ჰესის შენობის მიმართულებით, ასევე, ზედა მხრიდან სათავე ნაგებობის მიმართულებით. აქვე უნდა აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ სათავე ნაგებობასთან მისასვლელი გზა, არ გაივლის კურორტ ბახმაროს საკურორტო ზონის ტერიტორიაზე და შესაბამისად, არ მოხდება ძირითადი სამშენებლო მასალების ტრანსპორტირება საკურორტო ზონაში. ეს კი გამორიცხავს დამსვენებლებზე და მოსახლეობაზე რაიმე ზემოქმედების ალბათობას.
სამშენებლო სამუშაოები დაიგეგმება ისე, რომ მინიმუმამდე შემცირდეს კურორტ ბახმაროს მისასვლელი გზის სატრანსპორტო ნაკადებზე ზემოქმედების რისკები.
ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის პროექტის მიხედვით, სათავე ნაგებობიდან მდინარის ქვედა დინების მიმართულებით, გარანტირებულად შენარჩუნებული იქნება სულ მცირე ე.წ ეკოლოგიური ხარჯი, 290 ლიტრი/ წამში ოდენობით. ამავდროულად, წყალუხვობის პერიოდში, კერძოდ კი, მაისი - ივნისის თვეებში, ეკოლოგიურ ხარჯს მდინარეში დაემატება 2000-დან 5000 ლიტრამდე /წამში წყლის ოდენობა. აქვე უნდა ითქვას, რომ ბახვისწყალი გამოირჩევა შენაკადების სიმრავლით. სათავე ნაგებობიდან ჰესის შენობამდე არსებობს 32 მცირე ზომის ხევი და შენაკადი, რაც კიდევ დამატებით ქმნის საშუალო მრავალწლიურ ხარჯს 330 ლიტრამდე/წამში წყლის ოდენობით მდინარის კალაპოტში. შენაკადების წყალი მდინარეს დაემატება დერივაციის სხვადასხვა მონაკვეთზე, გაზრდის მდინარეში წყლის რაოდენობას და დადებითად აისახება წყლის ბიომრავალფეროვნებაზე ზემოქმედების შემცირების თვალსაზრისით. სათავე ნაგებობასთან მდინარის წლიური მთლიანი ჩამონადენი არის 77,2 მლნ. მ3. ეკოლოგიური ხარჯის ოდენობა 22,1 მლნ. მ3-ია, რაც წლიური ჩამონადენის 29% შეადგენს. დერივაციის მონაკვეთზე წლიური ჩამონადენის გათვალისწინებით (10,5 მლნ. მ3) მდინარეში დატოვებული წყლის ოდენობა ჯამში 42% აღწევს. ეკოლოგიური ხარჯი ბახვი 1 ჰესის პროექტისთვის ოპერირებადი ბახვი 3 ჰესი ანალოგიური მეთოდით არის დათვლილი. ბახვი 3 ჰესის ეკოლოგიური ხარჯის ოდენობა მდინარე ბახვისწყალზე ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებისათვის საკმარისია, რაც ასევე დასტურდება არსებული ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგით, რომელიც მესამე დამოუკიდებელი მხარის მიერ (AquaGe - Aquaculture and Environmental Cons+C7:E7ulting company) წელიწადში 2-ჯერ კეთდება. წლის შემაჯამებელი ანგარიში საჯაროდ არის ხელმისაწვდომი პროექტის ვებ - გვერდზე: (http://www.silkroadenergy.ge/web/environmental-monitoring/).
ახალი პროექტის მიხედვით, შეგუბების ზედაპირის სავარაუდო ფართობი 0.24 ჰექტარია.
როცა ვსაუბრობთ, ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის მსგავს პროექტებზე, საქართველოს ფარგლებში, შეიძლება ვახსენოთ დერივაციული ბჟუჟა ჰესი, რომელიც გომისმთიდან 2.8 კილომეტრში მდებარეობს. ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის მსგავსად, მისი დადგმული სიმძლავრე 12 მეგავატია. ბჟუჟა ჰესი 1956 წლიდან ოპერირებს და დღევანდელ დღემდე არ არსებობს არანაირი მტკიცებულება, რომ ის გავლენას ახდენს კურორტის კლიმატურ პირობებზე.

According to the new project, the intake size has significantly decreased to 0.24 hectares.
According to the Bakhvi 1 HPP project, the retention of so-called environmental flow in the amount of at least 290 liters/second will be guaranteed from the headworks to the lower reaches. In addition, during the high-water level period (May-June), an additional 2000-5000 liters/second water will be added to the river environmental flow. It should be mentioned that the Bakhvitskali river is distinguished by the abundance of tributaries. There are 32 tributaries from the headworks to the HPP building, creating an average multi-year flow of up to 330 liters/second of water in the riverbed. The total annual runoff of the river near the headworks is 77.2 mln. cubic meters. The amount of environmental expenditure is 22.1 million cubic meters, which is 29% of the annual runoff. Considering the annual runoff (10.5 million cubic meters) in the diversion section, the amount of water left in the river reaches 42% in total. Environmental flow for the Bakhvi 1 HPP project is calculated by a method similar to the one used for operations of the Bakhvi 3 HPP. The amount of the environmental flow of the Bakhvi 3 HPP is sufficient for preserving the biodiversity in the Bakhvitskali river, which has been proved by the monitoring of existing biodiversity undertaken by the independent third party (AquaGe) twice a year. The annual summary report is publicly available on the project website: http://www.silkroadenergy.ge/web/environmental-monitoring/
There are ten deficit months in Georgia (in particular from July through April). During this period, the project output of the Bakhvi 1 HPP accounts for 68% of the annual one, which amounts to 34 GWh. It is important for the country to take advantage of existing potential and at the expense of better utilization of hydro resources eliminate the generation deficit as well as significantly reduce the dependence on the import of energy carriers.
It is too early to determine the sale price of the electricity generated by Bakhvi 1 HPP. However, we can discuss the average weighted tariff, which is 4-4.5 US cents per kWh.
C-C-E-H HYDRO VI LLC has allocated approximately 61 million GEL investments for the Bakhvi 1 HPP project.
In case of implementation of the Bakhvi 1 HPP project, during 25 years, the C-C-E-H HYDRO VI LLC will pay, on average, property taxes in the amount of 10 million GEL to the local budget at the operating stage and an additional 10.5 million GEL as a corporate tax. The money will be distributed between the local budgets of Chokhatauri and Ozurgeti municipalities. The local government will use this amount for population needs, infrastructure projects, and healthcare. Please note that CCEH is obliged to ensure timely budget tax payments, but under the applicable legislation, it cannot assume the responsibility for the targeted allocation of this money.
1) Based on its goodwill, CCEH is ready to consider additional small-scale social projects designed to improve the living conditions of the local population, considering the needs of the local population, and the capabilities of the project budget.
2) In the construction phase and considering the construction parameters, it is planned to employ qualified local staff.
3) The company is working on the relevant legislative initiative to ensure in the long run the allocation of some part of the property tax to financing the directly affected villages.
4) The benefits the residents will gain by the commissioning of the Bakhvi 1 HPP, should also be noted. The HPP will become a guarantor of an extremely reliable and uninterrupted power supply to the region's population. For example, in case of an outage of power supplied to the region from the electrical grid (due to external factors of the distribution network), the HPP located in the region will ensure the uninterrupted physical supply of electricity.
5) Besides the capacity to ensure continuous power supply, the operation of Bakhvi 1 HPP will significantly improve the quality of power supply to the region, which is often a concern due to uneven loads and disproportionate supply causing voltage and frequency drops;
6) It should also be noted that uninterrupted and quality power supply, in turn, will create additional opportunities for the connection of new consumption facilities in the region and/or development of production;
7) Under the Bakhvi 1 HPP project, C-C-E-H HYDRO VI LLC plans to improve the 18-kilometer section of roads located within the construction perimeter and build the new 2.5-kilometer road.
C-C-E-H HYDRO VI LLC operates in line with the Georgian legislation and regulations and follows the IFC and EIB Environmental and Social Management Standards. CCEH has established an independent environmental and social management system that ensures compliance with the rules set by the system, which implies not only the conduct of relevant studies under the local legislation but also the invitation of highly qualified international and local experts for carrying out the specific studies. Factually, for CCEH, these standards are guidelines indicating the types of studies and mitigation measures to be implemented to minimize the impact on the environment and people. Caring about the protected species is of utmost importance to us. Protected species include Georgian Red Listed species and the species protected by IUCN (International Union for Conservation of Nature).
The international consultancy company SLR has conducted a biodiversity assessment for the Bakhvi 1 HPP project. SLR developed an assessment report and the biodiversity action plan for Bakhvi 1 HPP.
Mr. Pierre Biedermann, an international expert in environmental and social aspects with 25 years of experience and the founder of the French Consulting Company Alpage, is CCEH's external expert. Mr. Biedermann has extensive knowledge of internationally recognized approaches and methodologies for the elaboration of such studies and was involved in the preparation of a cumulative report and a climate change risk assessment study for the Bakhvi 1 HPP.
Gamma Consulting, LLC is currently preparing the scope and EIA reports required under Georgian law.
The feasibility study of the Bakhvi 1 HPP was conducted by Afri, an international European consulting company. Founded in 1895, the company is a worldwide leader in the areas of engineering, design, and consulting services. Afri brings together 16,000 experts of infrastructure, industry, energy, and digital fields from 40 countries around the world. www.afry.com/en
According to the study and considering the scale of the Bakhvi 1 HPP project, it will not have any impact on the Bakhmaro Resort climate.
In terms of noise propagation during the construction, even in case of simultaneous operation of all existing machinery, the level of generated noise will not exceed the levels defined by the Technical Regulations approved by the Resolution N398 of the Government of Georgia on Acoustic Noise Norms within the Premises and Territories of Residential Buildings and Community/Public Institutions of August 15, 2017. In addition, the vegetation growing in these areas will reduce noise propagation levels by at least 15-20 dB. Therefore, the noise levels at the Chadrekili settlement and resort zone boundaries will not exceed 25 dB and 16 dB, respectively. (The norms are 45 dB and 40 dB for daytime and nighttime, respectively). Given that the works will be carried out only in the daytime, there is practically no risk of the negative impact of noise propagation.
As for pollution of the ambient air during the construction, the present study demonstrates that no deterioration of air quality will take place. Inconvenience caused by the traffic is also minimized as the project envisages the arrangement of access roads from both lower and upper reaches, and the main construction materials will be transported by the road coming from the lower reaches. It should also be noted that the planned access road of headworks coming from the upper reaches will not pass through the Bakhmaro Resort zone, which minimizes the likelihood of impact on visitors and the population. Construction works will be planned to minimize the risks of impacting the traffic flows of the Bakhmaro Resort access road.
By the decision of our management, all the components of the project Bakhvi 1 HPP infrastructure that fell within the recreational zone (in particular the small section of the water collection area and construction camp territory) will be relocated beyond the boundaries of the recreational zone.
When discussing projects like the Bakhvi 1 HPP implemented within Georgia, it is relevant to mention the diversion type the Bzhuzha HPP has is 2.8 kilometers from the Gomismta. Like the Bakhvi 1 HPP, its installed capacity is 12 MW. The Bzhuzha HPP has been in operation since 1956 and to date, there is no evidence of its impact on the resort's climatic conditions.
Within the framework of the Bakhvi 1 HPP project, the Caucasus Clean Energy Holding (CCEH) has a status of an investor and a developer. For the Bakhvi 1 HPP project development and implementation, the holding company CCEH established C-C-E-H HYDRO VI LLC on January 20, 2020.
The Bakhvi 1 HPP is a small hydro-power plant construction project in the permitting  stage planned for the Bakhvitskali river. This is a diversion-type HPP with an installed capacity of 10.9 MW and an annual output of 43.1 GWh. The above output accounts for 60% of the annual consumption of Ozurgeti municipality and its villages. As for Chokhatauri municipality and its villages, the annual output of the Bakhvi 1 HPP is 2.5 times higher than their annual consumption. The designed project covers the territories of Chokhatauri and Ozurgeti municipalities. The elevation difference between the Bakhmaro Resort and the HPP headworks is 140 - 200 meters, which eliminates any danger of potential flooding of the resort.
The Bakhvi 1 HPP project area is 20 km (direct distance) and 25 km (direct distance) from Chokhatauri and Ozurgeti. The distances from the Bakhmaro Resort center (Bazrisubani) to the HPP headworks and the HPP building are 3.5 km and is 6.7 km, respectively. Ukanava village is 8 kilometers away from the HPP building.
The decentralized and regional development of generation facilities is a prerequisite for the successful development of the country since it increases access to quality power supply, thus empowering the local municipalities. Given the established practices, the electric power generated by the Bakhvi 1 HPP is supplied to the central grid. However, in technical terms, the HPP construction will enable the local grid to become a guarantor of more reliable and uninterrupted electric power supply to the region, ensuring continuity of physical supply of electricity in the event of a sudden power outage in the central system. In addition, this will significantly improve the quality of electricity supply to the region which is often a concern due to uneven regional load and disproportionate supply causing voltage and frequency drops. It should also be noted that uninterrupted and quality electricity supply, in turn, will create additional opportunities for connecting the new consumption facilities and/or development of production in the region.