კურორტ ბახმაროში ლედ განათების სისტემა დამონტაჟდება
კავკასიის განახლებადი ენერგიის ჰოლდინგსა და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამას შორის 2021 წლის 25 ოქტომბერს გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში, კურორტ ბახმაროს ცენტრალურ ქუჩაზე 4.5 კილომეტრის სიგრძის მონაკვეთზე ლედ განათების სისტემა დამონტაჟდება. საპროექტო არეალი დაათვალიერეს ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის პროექტის, USAID-ის ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამის  და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლებმა. არსებული მოძველებული ბოძების დემონტაჟისა და ლედ ნათურებით აღჭურვილი ახალი თანამედროვე ბოძების მონტაჟის სამუშაოები უახლოეს დღეებში დაიწყება. პროექტი CCEH-ისა და ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამის ერთობლივი ძალისხმევით ხორციელდება და ბახვი 1 ჰიდროელექტროსადგურის სოციალური პროგრამის ნაწილს წარმოადგენს.
„მოხარულნი ვართ, რომ მოვახერხეთ და მაქსიმალურად მცირე დროში USAID-ის ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამასთან ერთად შევძელით იდეის პროექტად ჩამოყალიბება. უნდა აღვნიშნო, რომ ბევრი ვიმუშავეთ ამ მიმართულებით. გვსურდა,  განგვეხორციელებინა პროექტი, რომელიც იქნებოდა ინოვაციური და აუცილებლად მდგრადი, რეგიონისთვის სასარგებლო და ასევე, უპასუხებდა გლობალურ გამოწვევებს. ლედ ტექნოლოგია არის გრძელვადიანი, ის ეკოლოგიური განათების სისტემაა, ძალიან დაბალი, დამზოგველი მოხმარებით. თანამედროვე და ეკოლოგიური ტექნოლოგიები ინოვაციურია რეგიონისთვის და გვახარებს ის ფაქტი, რომ USAID-ისთან ერთად  სწორედ ასეთ პროექტს ვახორციელებთ ყველასათვის საყვარელ კურორტ ბახმაროში" - განაცხადა მიხეილ ნიბლაძემ, კავკასიის განახლებადი ენერგიის ჰოლდინგის დირექტორმა.
„USAID-ის ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამა საქართველოში მჭიდროდ თანამშრომლობს კერძო სექტორთან, ქვეყანაში სუფთა და განახლებადი ენერგიის წყაროების რაციონალური ათვისების, ინვესტიციების წახალისების, მდგრადი ენერგიის მოხმარების, თანამედროვე და ინოვაციური ტექნოლოგიების ფართოდ დანერგვის მიზნით. ჩვენ მივესალმებით კავკასიის განახლებადი ენერგიის ჰოლდინგის მიდგომას განახლებადი ენერგიის დარგში ინვესტირების პარალელურად განახორციელოს სხვადასხვა სოციალური და ინოვაციური პროექტები. მოხარულები ვართ, რომ ჩვენი ერთობლივი მუშაობის შედეგად კურორტ ბახმაროს ცენტრალური ქუჩის ენერგოეფექტური განათების სისტემის მოწყობის პროექტი განხორციელების ფაზაზე გადავიდა და რამდენიმე თვეში შევძლებთ ამ საპილოტე პროექტის წარმატებით დასრულებას" - განაცხადა ივანე პირველმა, USAID-ის ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა.
USAID-ის   ენერგეტიკული   მომავლის   უზრუნველყოფის პროგრამისა და  კავკასიის  განახლებადი  ენერგიის  ჰოლდინგის პარტნიორობა გულისხმობს საქართველოს ენერგეტიკული    სექტორის    წინსვლის ხელშეწყობას   და    ამ მიმართულებით, მდგრადი    შედეგების უზრუნველყოფას. საკითხისადმი ერთობლივი  მიდგომა  გულისხმობს,  გურიის რეგიონში ინოვაციური  იდეებისა და პროექტების წახალისებას, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს კერძო სექტორში ინვესტიციების ზრდას, თანამშრომლობის მიზანია,  საქართველოში ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება და ახალი გენერაციის ობიექტების განვითარება.

LED Lights to be Installed in Bakhmaro Resort
Based on the Memorandum of Understanding signed on October 25 2021 by the Caucasus Clean Energy Holding (CCEH) and USAID Securing Georgia's Energy Future Program, LED lights system will be installed on the 4.5 km long central street of Bakhmaro Resort. The representatives of the Bakhvi 1 HPP Project, USAID Securing Georgia's Energy Future Program and Chokhatauri Municipality visited the project area. The works on removal of the existing outdated light poles and installation of the new modern light poles will start in the nearest days. The project is a joint effort of the CCEH and USAID Securing Georgia's Energy Future Program and is a part of the Bakhvi 1 HPP Project's social program.
"We are pleased that together with the USAID Securing Georgia's Energy Future Program we have been able to turn the idea into a reality in such a short period of time. We worked hard on this as we wanted to carry out a project that would be innovative and sustainable benefiting the region but also addressing global challenges. LED technology is a long-term and environmentally friendly lights solution with low and efficient electricity consumption. Modern and environmental technologies are a novelty for the region and we are glad that with the USAID Securing Georgia's Energy Future Program we are carrying out this project in Bakhmaro Resort beloved by everybody," said Mikheil Nibladze, CCEH Director.
"USAID Securing Georgia's Energy Future Program closely collaborates with the private sector to promote rational consumption of clean and renewable energy sources, investment, sustainable energy, introduction of modern and innovative technology. We welcome CCEH's approach, which, in parallel to investment in the renewable energy sector, carries out different social and innovative projects. We are pleased that as a result of our collaborative effort the arrangement of the energy efficient lights system on the central street of Bakhmaro Resort has now moved to the implementation phase and in several months we will be able to successfully complete this pilot project," said Ivane Pirveli, Acting Chief of the USAID Securing Georgia's Energy Future Program.
USAID Securing Georgia's Energy Future Program and CCEH partnership implies facilitation of the advancement of the Georgian energy sector and achievement of sustainable outcomes. A purpose of the joint approach is encouragement of the innovative ideas and projects in Guria, which will facilitate growing investments in the private sector, as the objective of the collaboration is improvement of energy infrastructure and development of new generating sites in Georgia.